Měsíc hladových duchů

Podle čínského lunárního kalendáře je sedmý měsíc (22. srpen až 22. září 2017) obzvlášť strašidelný. Touto dobou jsou otevřeny pekelné brány a duchové, kteří byli odsouzeni k věčnému hladu za špatné činy nebo za to, že nebyli řádně pohřbeni, mají možnost utišit své potřeby a třeba si pomocí rodiny udělat dobrou karmu, aby se reinkarnovali v lepšího člověka.

Během měsíce hladových duchů lidé vynášejí obsah ledničky před dům a pokládají ho na stůl určený mrtvým. Připraví jim kýbl s vodou a ručník, aby se duchové mohli umýt od hříchů, a za kouře vonných tyčinek se lidé za ně pomodlí. Také jsou všude po ulicích vidět ohně, do kterých pozůstalí hází papírové peníze, domečky, auta a vůbec všechno, co by duch v posmrtném životě mohl potřebovat.

Během tohoto měsíce se lidé řídí několika pravidly, které zaručí, že si domů nezavedou ducha a tím i smůlu, nemoci a neštěstí. Například:

 1. Neplavat
  Jít plavat v tomto období je podle místních srovnatelné se sebevraždou. Věří, že zlé bytosti, které se utopili, se budou snažit utopit plavajícího, aby se do něj mohli reinkarnovat.
 1. Nepískat
  Pískání prý může přilákat zlého ducha, který, když se na někoho přilepí, přinese neštěstí.
 1. Když vám někdo poklepe na rameno, neotočte pouze hlavu
  Lidé věří, že lidé mají na ramenou dva plameny, které chrání před duchy. Pokud někdo pouze otočí hlavu, může tento plamen sfouknout a tím se vystavit nebezpečí. Je doporučeno otočit se celým tělem.

 1. Neopírat se o zdi
  Duchové se prý rádi lepí na zdi.
 1. Nevycházet přes noc ven
  Jak je všeobecně známo, tak zlé síly jsou v noci nejaktivnější a lidem je doporučováno
  nevycházet z domu. Toto pravidlo jsem ovšem již několikrát porušil.

Měsíc hladových duchů vrcholí 15. dne (tento rok spadá na 5.9.), kdy se lidé shromažďují v chrámech, hromadně se modlí a papírové peníze se pálí o stošest. Já jsem se Sunnym vyrazil k jednomu takovému chrámu v Yuanlinu 員林. Před ním byl postaven veliký stan, ve kterém stála veliká socha krále duchů a stovky stolů prostřených pro duchy. Brácha se pomodlil a já, abych tam jen tak nestál, jsem taky zapálil tu vonnou tyčinku.

Pokud mě ještě neroztrhala nějaká z petard, kterých tady je mraky, tak se mám fajn. Stýská se mi hlavně po nožích a vidličkách. Charlie mi taky chybí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *