O všem a vlastně o ničem 

Tak a je to. Ze Selbu jsem vystěhovaný a momentálně se loučím s naším krajem na dovolené na Lipně. Zatímco moje se ségra cachtá ve vodě, já v klidu ležím na pláži, čtu si a myslím na to, že už za dvaadvacet dní budu v letadle směr Dubai a poté Taipei. Obvykle pláže nemám rád. Válení se v písku, který za chvilku máte na každém centimetru čtverečním vaší pokožky, není zrovna můj vysněný způsob jak trávit dovolenou. Ovšem nestěžuji si. Nudu na pláži střídají výlety např. do Českého Krumlova v obležení Číňanů (vážně jich tu je tolik, ale nedivim se je to tu krásné; také bych si na ně měl zvykat), Budějovic a zítra možná do rakouského Linzu.

Kdyby jste se mě před rokem zeptali, jestli se mi bude stýskat, nejspíš bych odpověděl ne. Teď ale to je jinak. Přišel jsem na novou školu, našel si ty nejlepší lidi a po roce to tu hned chci opustit. Vůbec neváham, že bych neodletěl, pouze přemýšlím, co všechno se může za ten rok změnit.

Jiu Fen před dvěma roky

S blížícím se datem odletu se také množí dotazy typu “a jak ses k té výměně dostal?”, ”s jakou agenturou letíš?” a ”proč zrovna Taiwan?” S žádnou agenturou na zprostředkování studentské výměny tam neletím. Slyšeli jste někdy o Rotary? Je to mezinárodní organizace, která má za cíl sdružovat vůdčí osobnosti, podporovat vysoké etické standardy a poskytovat humanitární pomoc tam, kde je potřeba. Mimo jiné taky poskytuje poměrně levné studentské výměnné pobyty skoro všude na světě. Od malička s rodinou cestujeme a dokonce mám i pár cest za sebou, na které jsem se vydal sám. Rok v zahraničí tedy bylo vždycky něco, s čím všichni “počítali”, jen se nevědělo kdy. Pak jsem se v prosinci 2015 dostal přes rotary na krátkodobou výměnu na dva týdny na Taiwan. Oslavil jsem tam nový rok a zamiloval si zemi. Jídlo, krajinu, kulturu.  Teď o dva roky později se tam chystám vrátit.

Lev střežící chrám Wen Wu. 2015

Konkrétně budu v městě Yuanlin, které je přibližně v polovině ostrova u západního pobřeží. Má přibližně 125.000 obyvatel a zajímavé je, že Taiwan teprve od tohoto počtu obyvatel považuje obec za město. Budu studovat na škole s jazykolomným názvem Guoliyuanlingaojinonggong, což přeloženě znamená státní odborná škola zemědělství a průmyslu.

Mým cílem za tenhle rok je naučit se jazyk a co nejlépe se vžít do taiwanské kultury. Snad mi to podaří. O mém pokroku vás samozřejmě budu informovat. Tak zatím čau 👋🏻